Prejsť na hlávný obsah
17 Sep 2024

Povodne sú náročné na psychiku

Myslite na seba a svojich blízkych. Pri povodniach je na prvom mieste záchrana životov, ochrana fyzického zdravia a majetku. Menej sa však hovorí o dopade prírodných katastrof na psychické zdravie. 

Je normálne cítiť sa zle 

Strach o seba a svojich blízkych, neistota, čo sa bude diať, pocity bezmocnosti voči prírodnému živlu, pohľad na zničený domov, o ktorý ste sa roky starali… Prírodné katastrofy predstavujú ohromnú psychickú záťaž. V takýchto situáciách je normálne mať úzkosti, cítiť strach, zúfalstvo, hnev alebo smútok.  

Dajte najavo, čo prežívate 

Namiesto potláčania emócií, ich skúste akceptovať a dať im priestor. Nemusíte mať hneď riešenie na všetko, prijmite, ako sa aktuálne cítite. Byť smutný alebo nahnevaný, poplakať si, cítiť bezradnosť – to všetko sú normálne reakcie na nenormálnu situáciu, akou je ohrozenie a strata bezpečia. Majú ich muži, ženy aj deti. Niet sa za čo hanbiť, sme ľudské bytosti, nie roboti. 

Rozprávajte o tom, ako sa cítite 

Veľkou pomocou je porozprávať sa o svojich pocitoch s blízkymi alebo osobou, ktorej dôverujete. Zdieľanie toho, čo prežívate, vám pomôže uvoľniť vnútorný tlak. Vyrozprávanie sa z problémov a akceptovanie emócií vám môže dať na veci nový pohľad. Nie ste sami a všetko sa dá nejakým spôsobom riešiť, hoci je situácia náročná. 

Informácie čerpajte z overených zdrojov 

V dnešnej dobe je na internete pretlak informácií rôzneho druhu. V momentoch, kedy prežívate hnev alebo strach, je ľahké podľahnúť poplašným alebo nepravdivým správam. Informácie čerpajte z overených zdrojov, ktoré komunikujú vecne, pokojne, poskytujú dôležité rady a manuály bez hrotenia emócií. Ak sa nachádzate v zasiahnutej oblasti, zamerajte sa na lokálne upozornenia a nepreťažujte sa sledovaním celkovej situácie. 

Myslite na potreby detí 

Reakcie detí môžu byť rôzne. Niektoré plačú, iné sú tichšie, všetky však pociťujú stres rovnako ako vy. Buďte citlivý k ich potrebám. Deti sa počas krízových udalostí orientujú najmä podľa reakcií, ktoré vidia u dospelých, preto sa snažte zachovať pokoj. Primerane veku im vysvetlite, čo sa deje a uistite ich, že sa o nich postaráte. Ak je to možné, dodržiavajte rutiny, na ktoré sú deti zvyknuté – pravidelné jedlo, hra, spánok.  

Nehanbite sa vyhľadať odbornú pomoc 

Povodne môžu vyvolať veľmi silné reakcie, ktoré vyústia do chronického stresu, neustálej úzkosti, nočných môr alebo flashbackov. Vtedy je dôležité vyhľadať pomoc psychológa alebo terapeuta. Obrátiť sa môžete aj na linky dôvery, ktoré poskytujú anonymnú pomoc nonstop a bezplatne: 

Linka dôvery Nezábudka 0800 800 566., Krízová linka pomoci 0800 500 333.

Buďte oporou 

Ak máte blízkych v postihnutej oblasti, udržujte s nimi pravidelný kontakt. Nepýtajte sa len na to, čo sa deje, ale aj ako sa cítia. Aktívne počúvajte, nechajte ich vyrozprávať sa, uistite ich, že nie sú sami. Poskytnite bezpečný priestor aj pre filtrovanie takých emócií ako smútok a hnev, ktoré môžu byť vyjadrené plačom a krikom. Situáciu nezľahčujte, nezaťažujte ich poplašnými alebo bombastickými správami z iných oblastí. Ponúknite pomoc s vyhľadávaním informácií, dočasným ubytovaním, čistením a upratovaním, finančnou pomocou alebo s vypĺňaním dokumentov pre poisťovňu.  

Share: